Premlčacia doba pohľadávok
Uplatňovanie pohľadávky v rámci súdneho konania je zväčša až poslednou možnosťou, ako sa veriteľ môže domôcť svojho práva na peňažné plnenie voči svojmu dlžníkovi.
Avšak aj v prípade, že Vám súd prizná Vaše právo voči dlžníkovi nemusí to vždy znamenať naozaj úspešný koniec a úhradu Vašich finančných nárokov voči dlžníkovi, ktorý nie vždy dobrovoľne splní svoje finančné záväzky a to ani po právoplatnosti rozsudku.
V takom prípade má veriteľ už len možnosť podať návrh na vykonanie exekúcie voči dlžníkovi ako povinnému. Avšak aj v takomto prípade, teda ak existuje právoplatný rozsudok, ako exekučný titul aj tu plynie premlčacia doba, ktorej dĺžka je desať rokov od právoplatnosti rozsudku vo veci samej.
Novelou zákona o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti, ktorá nadobudla účinnosť dňa 1. júna 2014 bolo však upravené, že v prípade ak veriteľ (oprávnený) podá návrh na vykonanie exekúcie viac ako tri roky od nadobudnutia vykonateľnosti rozsudku (exekučného titulu), exekúciu na vymoženie príslušenstva pohľadávky už nemožno vykonať. Pričom za príslušenstvo pohľadávky sa v zmysle zákona považujú trovy právneho zastúpenia, zaplatený súdny poplatok ako aj úroky z omeškania, ktoré súd veriteľovi rozsudkom priznal.
Nečakajte preto na premlčanie Vašej pohľadávky ani jej príslušenstva, ktoré Vám patrí.